W dniu 8 sierpnia pszczoły ponownie mają swoje święto - Wielki Dzień Pszczół. Pszczoły, zarówno miodne, jak i te z filmu o pszczółce Mai, również trzmiele, czy pszczoły samotnice należą do owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Wyróżnić można ok. 20 tys. gatunków tych owadów.

Na Ziemi, jak ustalono, prapszczoły żyły razem z dinozaurami i udało im się również przetrwać kataklizm , który wprawdzie wyeliminował gady przed ok. 65 mln lat, ale nie wyeliminować pszczół. Najnowsze badania i symulacje komputerowe przemawiają za tym, że skoro kwiaty zdolne do wytwarzania pyłku pojawiły się na Ziemi ok. 110 mln lat temu, to pojawienie się prapszczół należałoby datować na ok.100 mln lat temu. Zatem pojawienie się kwiatów doprowadziło do wykształcenia takich narządów przez prapszczoły, które mogłyby wykorzystywać pokarm wytwarzany przez rośliny. Ich rola w utrzymaniu ekosystemu jest nieoceniona. Pszczoły są doskonale przystosowane do zapylania, pomagają roślinom rosnąć, rozmnażać się i wytwarzać pokarm. Robią to przenosząc pyłek między kwitnącymi roślinami, a tym samym utrzymując cykl życia.

Największą grupę stanowią pszczoły miodne. Szacuje się, że jedna trzecia pożywienia, które spożywamy każdego dnia, jest zapylana przez pszczoły, aczkolwiek zapylaczami są również inne owady, ale także ptaki i nietoperze. Pszczoły zapylają około 80% polnych kwiatów.

Bez nich nasza wieś byłaby znacznie mniej interesująca i z pewnością mniej piękna. Nawet niektóre rośliny, takie jak koniczyna i lucerna, uprawiane na paszę dla zwierząt gospodarskich, są przynajmniej częściowo zależne od zapylania przez pszczoły. Zatem pszczoły to nasi ogromni sprzymierzeńcy. Niestety w wyniku działalności człowieka, stosowania pestycydów oraz zmian klimatu pojawił się problem związany z wymieraniem tych owadów. Dlatego chcąc zachować swoją egzystencję musimy zacząć dbać o pszczoły.

W związku z Wielkim Dniem Pszczół Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zaprasza EKO-Przyjaciół z terenu woj. łódzkiego do zaprojektowania domu dla pszczół, czyli ula z naszym logotypem. Jeśli macie w swoim ogrodzie ule w ciekawych kształtach również zachęcamy do wstawienia zdjęć pod postem na FB   #domekdlapszczółzwfośigw  Na autorów pomysłów czekają nasze artykuły promocyjne.

Nasza akcja  #domekdlapszczółzwfośigw  potrwa do końca wakacji.