Nie powinno nas dziwić, że nie tylko żółw, słoń, ale również ślimak ma swój dzień. Wypada on 24 maja. Część z nas pewnie niechętnie przyjmie to święto, ale część pewnie się ucieszy, ponieważ są ślimaki, których nie lubimy, ale są też takie, które lubimy i to bardzo.

Ślimaki takie jak m.in. pomrów, czyli ślimak, który nie nosi domku na grzbiecie, to ślimaki szczególnie nielubiane przez ogrodników, bo zjadają nam rośliny na ogrodowych grządkach, czy kwiaty na rabatkach, a to nie jest przyjemnie i niewątpliwie nas denerwuje. Ślimaki (Gastropoda) to gromada zwierząt, które należą do mięczaków, są jednak najliczniejsze i również najbardziej zróżnicowane. Prawdopodobnie dziś na świecie żyje około 105 000 gatunków z czego większość żyje w morzach, 10 000 gatunków zamieszkuje wody słodkie, a 25 000 gatunków to ślimaki lądowe. Wyróżniamy podgromady: przodoskrzelne (Prosobranchia), Euthyneura. W Polsce żyje 221 gatunków, w tym 6 morskich, 45 słodkowodnych i 170 lądowych. Oj, to dużo. Choć tak naprawdę największe znaczenie mają dwa gatunki ślimaków. To rodzimy winniczek, którego się zbierało z natury, dziś jest pod ochroną gatunkową oraz ślimak szary (Helix aspersa), którego sprowadzono do Polski właśnie w celu hodowli.

Czy zastanawialiście się, jaki ślimak jest największy na świecie? Z lądowych ślimaków to ślimak z rodzaju Achatina. Średnica tego ślimaka może osiągać nawet 30 cm, a masa ciała 500 g. To naprawdę duży ślimak. Jajko achatiny może mieć 2,5 cm średnicy! Niektóre morskie ślimaki osiągają długość bliską jednego metra. Prawdopodobnie największym ślimakiem świata jest Syrinx aruanus.

Oto jego muszla:

ślimak

 

Ciekawostki o ślimakach:

  • większość ślimaków żyje w morzach, a ¼ na lądzie,
  • ślimaki są roślinożerne, ale istnieją również takie gatunki, które zjadają dżdżownice oraz padlinę,
  • oczy ślimaka znajdujące się na końcach czułek reagują na natężenie światła,
  • ślimaki nic nie słyszą, bo nie mają nadrządu słuchu,
  • śluz ślimaka ogrodowego jest używany do leczenia zmarszczek, plam i blizn na skórze
  • ślimaki nie mają kręgosłupa,
  • większość ślimaków żyje od 2 do 5 lat, ale w niewoli, niektóre z nich przekroczyły 10 lub 15 lat.

Z okazji Dnia Ślimaka Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zaprasza Eko-Przyjaciół do wypadów do ogrodu, czy na łąkę w poszukiwaniu…. ślimaków. Zróbcie im zdjęcie i wstawcie w komentarzach na naszym FB

Możecie nadać każdemu ślimakowi imię.

Na Wasze zdjęcia czekamy do końca maja 2021 r.

Zapraszamy naszych Eko-Przyjaciół do wspólnej zabawy.