20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Swoje święto te niezwykle sympatyczne zwierzęta obchodzą dwa razy do roku - również w dniu 25 kwietnia jest Światowy Dzień Pingwinów.

Wiosenne święto zostało ustanowione po tym, jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli, po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia. Od tego czasu badacze co roku z niecierpliwością i w uroczystym nastroju czekają na powrót pingwinów, by zgotować im miłe przyjęcie. Możemy zatem myśleć o pingwinach nie jeden, ani nawet nie dwa razy w roku, ale cały rok. Szczególnie, że te ogromnie sympatyczne ptaki są niestety zagrożone wyginięciem.

Kiedy patrzymy na pingwiny, czy o nich myślimy, pojawia się uśmiech na naszych twarzach. Rozbrajają nas swoją nieporadnością? Tak naprawdę, wcale nie są takie nieporadne. Ptaki te są niezwykle zwinne, szybkie, sprawne, a przede wszystkim wytrzymałe.

Mają niezwykłą technikę pływacką (ang. porpoising). Z ogromną prędkością wyskakują z wody, jak torpeda, na odległość nawet do 1,8 m. Na lądzie również potrafią przemieszczać się szybko stylem saneczkowym (o ile jest śnieg). Fakt, że na lądzie poruszają się niezgrabnie wynika z tego, że ptaki te przystosowane są przede wszystkim do życia w wodzie, gdzie spędzają 75% czasu. Średnia prędkość pingwinów w wodzie to ok. 10 km/h. Potrafią pozostawać pod wodą do kilkunastu minut, a żerują nurkując na głębokości od 50 do 250 metrów. Rekord w nurkowaniu należy do pingwina cesarskiego, który zanurkował na głębokość 565 metrów (źródło: antarctica.gov.au).

Zatem zachęcamy naszych EKO-przyjaciół z terenu woj. łódzkiego, tych dużych i małych, do poznania życia i zwyczajów tych sympatycznych ptaków.

W Dniu Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach namawiamy do wstawienia  zdjęcia rysunku bądź wykonanego własnoręcznie, najlepiej z materiału pochodzącego z recyklingu pingwina. Prosimy o wstawianie zdjęć waszych prac na naszym FB do dnia 20 stycznia.