Przejdź do treści

Dzień Ziemi 22 kwietnia

Przed nami kolejny dzień Ziemi nazywany także Światowym Dniem Ziemi oraz Międzynarodowym Dniem Ziemi to wydarzenie obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Celem tego wyjątkowego święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców naszej planety na problemy związane z ochroną przyrody i promowanie postaw ekologicznych.

Pomysł obchodów Dnia Ziemi powstał w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Pierwszy Dzień Ziemi został ustanowiony w równonoc wiosenną, czyli 21 marca. Pomysłodawcą był amerykański senator Gaylord Nelson, który bardzo często włączał się w problematykę  ochrony natury. Miesiąc później przeprowadzono manifestację ekologiczną, a na pamiątkę tego wydarzenia za datę święta uznano właśnie 22 kwietnia. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2007 roku Godziny dla Ziemi, przypadającej w ostatnią sobotę marca. Celem akcji jest zachęcenie do oszczędności energii elektrycznej oraz refleksja nad zmianami klimatycznymi. Na jedną godzinę w wielu domach, biurach, a nawet miastach gasną światła oraz wyłączane są urządzenia elektryczne. Oficjalnie w 2009 roku ten dzień Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Dzień Ziemi do Polski  dotarł dopiero w 1990 roku i od tamtej pory aktywnie bierzemy udział w wielu programach oraz podejmując działania zmierzające do poprawy stanu naszego środowiska. Dzieci i młodzież biorą  udział w projektach związanych ze środowiskiem oraz w akcji ,,sprzątanie świata”, czyli wyjściach do parków i lasów, gdzie  poprzez zbieranie odpadów uczą  się, jak  nie zaśmiecać naszej planety.

W tym roku oprawa święta wyglądać będzie inaczej, ze względu na panującą sytuację w epidemiologiczną, nie będzie akcji proekologicznych w szkołach, przedszkolach, również ten Dzień w naszej instytucji wyglądał będzie inaczej niż planowaliśmy.

Ale nie zapomnieliśmy o nim, na naszej stronie internetowej dzieci i młodzież znajdą quizy, krzyżówki, łamigłówki, testy i malowanki poświęcone tematyce ekologicznej.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi  pamięta o Was i zaprasza do wspólnej zabawy on-line, oczywiście Eko-logicznie , bo………………. Każdy Dzień To Dzień Ziemi!

Załączniki

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.