WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI

Aktualności

powrót
20.05.2015

"Magiczny zakątek przyrodniczo - rekreacyjny" dofinansowany ze środków Funduszu otwarty!

15 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie otwarto i oddano do użytkowania ogródek dydaktyczny "Magiczny zakątek przyrodniczo - rekreacyjny".

Otwarcie ogródka dydaktycznego powstałego na terenie szkolnym możliwe było dzięki współpracy Gminy Rozprza z WFOŚiGW w Łodzi oraz pomocy nauczycieli i rodziców.

W uroczystości udział wzięli m.in.:

  • Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi - Pan Andrzej Czapla,
  • Przewodniczący Rady Gminy Rozprza - Pan Tomasz Gemel,
  • Dyrektor Szkoły - Pani Małgorzta Pokora,
  • pozostali przedstawiciele Rady Gminy Rozprza.

Fundusz dofinansował tą inwestycję w formie dotacji w wysokości 31 500 zł, koszt całkowity zadania wyniósł 53 215 zł. Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Pokora stwierdziła, że ogródek pozwoli na doskonalenie pracy dydaktycznej i wychowawczej w dziedzinie krzewienia edukacji ekologicznej wśród nie tylko najmłodszego pokolenia, ale także rodziców  uczniów i dziadków. Dzięki ogródkowi społeczność lokalna będzie mogła w przyjaznej estetyce przyrodniczej podziwiać piękno przyrody, poznawać nowe rośliny i ich środowisko życia, rozpoznawać rośliny charakterystyczne dla terenów lokalnych, a także odpoczywać. Dodała, że miejsce, na którym powstał ogródek, było otaczane niezwykłą dbałością przez patronkę szkoły Panią Zofię Grzybowską, która po zakończeniu działań wojennych przekazała swoje dobra na rzecz szkoły w Straszowie. Powstały obiekt doskonale więc wpisuje się w kontynuację jej dzieła. Jest także symbolem obchodów Dnia Niezapominajki, które promuje polską przyrodę, jej piękno i zasoby. Uroczystość uświetniły występy uczniów klas pierwszych, którzy wierszem i  piosenką w pięknej scenografii podkreślili znaczenie edukacji ekologicznej dla rozwoju każdego człowieka. W finałowej części uroczystości dyrektor szkoły, przedstawiciele klas wraz z nauczycielami,  zaproszeni goście i rodzice wyszli do "Magicznego zakątka" i dokonali jego symbolicznego otwarcia ogórdka poprzez przecięcie wstęgi.