Przejdź do treści

Gminy przygotowują zmiany w odpadach

Ministerstwo Środowiska opublikowało wyniki badań ankietowych gmin, dotyczących przygotowania samorządów terytorialnych do nowego systemy zarządzania odpadami komunalnymi.

Zaprezentowano je podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od maja do lipca Ministerstwo Środowisko rozesłało do wszystkich gmin w Polsce 2.500 ankiet, w których badano m.in. o stan prac nad wdrożeniem nowego systemu, przygotowanie do przetargów na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, gotowość do opracowania nowego regulaminu czystości i porządku w gminach oraz przygotowania do ustalenia nowych stawek opłat za odbiór odpadów i organizacji punktów selektywnego zbierania odpadów. Z publikowanych analiz ankiet wynika, że np. ponad 73 % badanych gmin planuje realizować zadania związane z gospodarką odpadami samodzielnie, a 27 % w ramach związku międzygminnego. Blisko 83% gmin planuje obliczanie stawek opłat za odbiór odpadów na podstawie liczby mieszkańców, a tylko 6% za podstawie powierzchni nieruchomości. Jeszcze mniej zakłada opłaty naliczane na podstawie zużytej wody. Ministerialne badanie było także okazją do zaprezentowania szeregu wątpliwości i pytań samorządowców związanych z realizacją nowej ustawy śmieciowej. Wśród nich najważniejsze to trudności z określeniem ilości odpadów komunalnych na terenie gminy i z kalkulacją oraz egzekwowaniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi a także z precyzyjnym określeniem warunków i procedur przetargowych przy wyłanianiu przedsiębiorstw zajmujących się w gminie gospodarką odpadami komunalnymi.

Więcej informacji o stanie wdrażania w gminach tzw. ustawy śmieciowej - czytaj

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, podjęto decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich spotkań i konsultacji w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Od 16 marca br. do odwołania dokumenty można składać do skrzynki podawczej znajdującej się przed budynkiem Funduszu przy ul. Dubois 118, 93-465 Łódź, tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem EPUAP. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszymi pracownikami. Wykaz telefonów i adresów mailowych znajdziecie Państwo klikając poniżej umieszczony napis - "Zobacz więcej informacji". 

Zobacz więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.