Przejdź do treści

PGE S.A. uruchomiło blok energetyczny o mocy 858 MW

Zdjęcie, PGE S.A. uruchomiło blok energetyczny o mocy 858 MW
28 września na terenie Elektrowni Bełchatów odbyło się uroczyste oddanie do eksploatacji komercyjnej nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW opalanego węglem brunatnym. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Tomasz Zadroga w swym przemówieniu nie krył zadowolenia z zakończenia inwestycji zaznaczając, iż „jest to największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w kraju i jeden z najnowocześniejszych w Europie, którego budowa wzmocni pozycję organizacji na rynku energetycznym”. Minister skarbu państwa, Aleksander Grad podkreślił znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28 września na terenie Elektrowni Bełchatów odbyło się uroczyste oddanie do eksploatacji komercyjnej nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW opalanego węglem brunatnym.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Tomasz Zadroga w swym przemówieniu nie krył zadowolenia z zakończenia inwestycji zaznaczając, iż ?jest to największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w kraju i jeden z najnowocześniejszych w Europie, którego budowa wzmocni pozycję organizacji na rynku energetycznym?. Minister skarbu państwa, Aleksander Grad podkreślił znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Symbolicznego przecięcia wstęgi oprócz Zadrogi i Grada dokonali minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa Łódzkiego Witold Stępień, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski oraz prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski. WFOŚiGW w Łodzi reprezentowali prezes zarządu Tomasz Łysek oraz wiceprezes Andrzej Czapla.
Po uroczystym poświęceniu zakończonej inwestycji przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka, umożliwiono zaproszonym gościom zwiedzanie nowo oddanego do użytku bloku. Jest to największa taka jednostka w krajowym systemie energetycznym. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystywana jest para o temperaturze ok. 560 st. C i ciśnieniu ok. 20 MPa. Nakłady inwestycyjne wyniosły 1,2 mld euro. Nowy blok będzie spełniał wszystkie wymagania dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
W minionych latach WFOŚiGW w Łodzi współfinansował budowę bloków w zakresie instalacji odsiarczania spalin w wysokości 46 mln złotych oraz budowy ujęcia i instalacji doprowadzającej wodę z rzeki Warty do Elektrowni Bełchatów w wysokości 7 mln złotych.


Siedzą od lewej: K.Kwiatkowski, T.Zadroga, A.Grad, J.Kaczorowski,
Wł.Ziółek, E.Radziszewska, J.Chełmińska, W.Stępień, T.Łysek, A.CzaplaUroczyste poświęcenie nowego bloku przez abp Wł.Ziółka


Prezesi WFOŚiGW w Łodzi ? T.Łysek i A.Czapla byli pod wrażeniem prezentowanej instalacji


Miniatura elektrowni w przekroju wraz z nowym blokiem o mocy 858 MW


. Symboliczne przecięcie wstęgi przez przedstawicieli państwa, regionu i firmy PGE S.A.


Pamiątkowe zdjęcie we wnętrzu oddanego do eksploatacji bloku

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, podjęto decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich spotkań i konsultacji w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Od 16 marca br. do odwołania dokumenty można składać do skrzynki podawczej znajdującej się przed budynkiem Funduszu przy ul. Dubois 118, 93-465 Łódź, tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem EPUAP. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszymi pracownikami. Wykaz telefonów i adresów mailowych znajdziecie Państwo klikając poniżej umieszczony napis - "Zobacz więcej informacji". 

Zobacz więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.