Przejdź do treści

Pierwsza na świecie solarna ścieżka rowerowa SolaRoad

Zdjęcie, Pierwsza na świecie solarna ścieżka rowerowa SolaRoad
Pierwsza na świecie solarna ścieżka rowerowa SolaRoad połączyła przedmieścia trzech holenderskich miast: Amsterdamu, Krommen i Wormerveer. Zdaniem niektórych to początek energetycznej rewolucji.

Holenderski projekt ma wiele zalet, ponieważ droga:

  • składa z ogniw słonecznych krystalicznego krzemu,
  • jest bezpieczna,
  • jest odporna na zniszczenia i zmienne warunki atmosferyczne,
  • co ważne, jest naprawdę ekologiczna.

Płyty zostały zamontowane pod niewielkim kątem, co umożliwi pobieranie jak największej liczby promieni słonecznych, a także odpływ wody.  Na razie panele solarne zostały zamontowane na odcinku trasy mierzącym 70 metrów, natomiast już w 2016 r. Holendrzy planują wydłużyć trasę o kolejne 100 metrów.

Pomysł stworzenia ścieżki solarnej SolaRoad jest kontynuacją bardzo popularnej i rozpowszechnionej w Holandii polityki rowerowej. Ponadto, ze względu na najnowsze rozwiązania technologiczne projekt ten promuje ekologię i ochronę środowiska - panele, z których zbudowana jest droga pozwolą zasilić energią trzy gospodarstwa domowe, co będzie alternatywą dla korzystania z konwencjonalnych źródeł energii. 

Jazda na rowerze promuje idee zrównoważonego transportu oraz zdrowy tryb życia. Rower stał się bardzo popularnym środkiem trasnportu na całym świecie, także w polskich miastach. Być może, pewnego dnia ścieżka solarna powstanie także i w naszym kraju.

 

Zdjęcie zamieszczone w artykule pochodzi ze strony: http://www.ulicaekologiczna.pl

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, podjęto decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich spotkań i konsultacji w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Od 16 marca br. do odwołania dokumenty można składać do skrzynki podawczej znajdującej się przed budynkiem Funduszu przy ul. Dubois 118, 93-465 Łódź, tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem EPUAP. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszymi pracownikami. Wykaz telefonów i adresów mailowych znajdziecie Państwo klikając poniżej umieszczony napis - "Zobacz więcej informacji". 

Zobacz więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.