Przejdź do treści

WFOŚiGW w Łodzi wsparł I edycję ECOmade Festival

Zdjęcie, WFOŚiGW w Łodzi wsparł I edycję ECOmade Festival
Za nami I edycja ECOmade Festival - święta ekologicznej mody i designu. Na dwa dni 27-28.11.2014 r. Łódź zamieniła się w najbardziej przyjazne środowisku miasto w Polsce, a wszystko to za sprawą Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, organizatora wydarzenia.  
Program festiwalu zakładał szereg atrakcji, począwszy od bezpłatynch warsztatów dla dzieci i dorosłych i ogólnopolskiego konkursu upcycklingowego, na pokazie ekologicznej mody i wystawach kończąc. Uczestnicy EcoMade Festival od najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, dowiedzieli się, jak starym przedmiotom nadać drugie życie. Najmłodsi (a było aż 13 grup dziecięcych) mieli okazję m.in. poznać potencjał kosmetyczny jaki kryje się w roślinach, czy dowiedzieć się, jak zrobić portfel ze starych gazet. Dla dorosłych przewidziano 9 propozycji zajęć teoretyczno-praktycznych, podczas których dowiedzieli się np. jak odzyskiwane surowce wykorzystuje się do tworzenia mebli.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu był znany na całym świecie duet holenderskich projektantów spod znaku "reused" - Tejo Remy i Rene Veenhuizen. Uczestnicy prowadzonych przez nich warsztatów przygotowali własny prototyp walizki wykonanej metodą upcyklingu.

Na filozofii upcyklingu oparty był także ogólnopolski konkurs EcoMade Contest 2014, którego zwycięzców poznaliśmy podczas Gali Finałowej. Kilkunastu młodych twórców zaprezentowało pomysły na powtórne wykorzystanie przedmiotów w kategoriach Fashion i Design.

W jury zasiedli:

  • Pani Czesława Frejlich z krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych,
  • Pani Jolanta Rudzka-Habisiak - rektor Akademii Sztuk Pieknych w Łodzi,
  • Pani Magdalena Janus-Hibner - pełnomocnik Rektora ds. nowych obiektów łódzkiej Akademii Sztuk Pieknych,
  • Pani Hanna Gajos - redaktor naczelna "Rynku Mody" i "Przemysłu Mody",
  • Pan Tomasz Łysek - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,
  • Pan Robert Majkut - projektant wnętr,
  • Pan Andrzej Pągowski - jeden z najlepszych polskich grafików.

I miejsce w kategorii Design otrzymała Natalia Oleksiak, która zaprojektowała lampy wykonane z tektury i przędzy. Tuż za nią znalazł się autor "bączków" wykonanych z puszek po coca-coli ? Wojciech Guzik. Miejsce trzecie w tej kategorii przypadło Mieszkowi Polańskiemu, twórcy tekturowych manekinów. W kategorii Fashion najwyższe noty otrzymała Aleksandra Bąkowska za stroje uszyte z materiału, do produkcji którego wykorzystuje się butelki PET. Drugie miejsce przyznano Marzenie Krupie, autorce bransoletki z makulatury, a III nagrodę dostała Katarzyna Kuca za sukienki uszyte ze starych map. Dodatkowe wyróżnienie jury przyznało Natalii Nesterowicz za sukienkę uszytą z czarnych lateksowych rękawiczek.

Laureaci konkursu wezmą udział w wystawie najlepszych projektów upcyklingowych.

Wartość całkowita zadania "Łódź ECOmade Festival - festiwal ekologicznej mody i designu" wyniosła 90 tysięcy złotych, zaś wartość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w formie dotacji wyniosła 81tysięcy złotych.


Słowniczek pojęć:

  • upcykling (ang. upcycling) - kreatywne tworzenie nowych reczy z różnych odpadów


 

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, podjęto decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich spotkań i konsultacji w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Od 16 marca br. do odwołania dokumenty można składać do skrzynki podawczej znajdującej się przed budynkiem Funduszu przy ul. Dubois 118, 93-465 Łódź, tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem EPUAP. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszymi pracownikami. Wykaz telefonów i adresów mailowych znajdziecie Państwo klikając poniżej umieszczony napis - "Zobacz więcej informacji". 

Zobacz więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.