Przejdź do treści

Każdy może pomóc naszym kasztanowcom

Zdjęcie, Każdy może pomóc naszym kasztanowcom
Fundacja Nasza Ziemia już po raz 8 organizuje akcję grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Projekt realizowany jest we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi.

W inicjatywie mogą wziąć udział:

  • przedszkola, szkoły, uniwersytety,
  • urzędy, firmy, organizacje, drużyny harcerskie,
  • całe rodziny,
  • samodzielni ochotnicy, tacy jak TY.

Grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji szkodnika.
 
Co należy zrobić?

  1. ZGRABIĆ spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu,
  2. ZEBRAĆ liście do worków,
  3. ZUTYLIZOWAĆ liście - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest znacznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka należy używać najwcześniej od jesieni następnego roku, używanie go wiosną grozi "rozsianiem"  poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.


Szczegółowe informacje na temat akcji znajdziecie Państwo na stronach:

Jeżeli chcesz, aby "na wiosnę Twój kasztanowiec był zdrowszy" włącz się do akcji !

 

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Biuro WFOŚiGW w Łodzi zamknięte dla Klientów od 16.03.2020 r. do odwołania

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, podjęto decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich spotkań i konsultacji w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Od 16 marca br. do odwołania dokumenty można składać do skrzynki podawczej znajdującej się przed budynkiem Funduszu przy ul. Dubois 118, 93-465 Łódź, tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem EPUAP. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszymi pracownikami. Wykaz telefonów i adresów mailowych znajdziecie Państwo klikając poniżej umieszczony napis - "Zobacz więcej informacji". 

Zobacz więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.